V reštaurácii hľadáme nielen dobré jedlo, ale aj pohodu, relax či romantiku. Preto niektoré svetové podniky začali zavádzať určité opatrenia, ktorými zakázali pobyt detí u nich po určitej hodine. Ako dôvod uvádzajú ich nevhodné správanie a nezáujem zo strany rodičov.
Vlnu nespokojnosti vyvolala napríklad jedna zo severonemeckých reštaurácii so sídlom pri Baltskom mori, ktorá zakázala návštevu deťom mladším ako 14 rokov už po sedemnástej hodine.
Deti v reštaurácii vnímame ako potenciálnych narušiteľov
Viac a viac majiteľov reštaurácii vo svete sa rozhoduje, či prijať nariadenie o zákaze vstupu detí do svojich podnikov. Ukázalo sa totiž, že najmä zamilované páry bez detí vnímajú malé plačúce deti ako potenciálnych narušiteľov.
“Deti mám veľmi rada a neprekážajú mi, mali by však mať svoj režim. To rozhodne nezahŕňa vysedávanie v reštaurácii do neskorých hodín,” podelí sa s nami so svojím názorom Marta, pravidelná návštevníčka reštauračných zariadení.
Je rovnako rozdiel, či ide o batoľa, dieťa v predškolskom veku či tínedžera. Bábätko potrebuje pravidelný režim a dieťa v predškolskom veku alebo na prvom stupni základnej školy skutočne môže byť občas príliš hlasným spoločníkom.
“Keď zaplatíte opatrovateľke alebo poprosíte rodinu či známych, aby vám postrážili dieťa, automaticky očakávate pokojný večer. Plačúce dieťa pri vedľajšom stole ho skutočne môže narušiť alebo aspoň znížiť jeho kvalitu,” súhlasí s názorom Miroslav.
Zákaz je však veľmi diskutabilný a delí ľudí na dve skupiny. Jedna je zástancom názoru, že dieťa ma večer odpočívať a návšteva reštaurácií je, okrem výnimočných príležitostí, výsostne záležitosť dospelých ľudí.
Druhá skupina sa proti tomuto nepopulárnemu zmýšľaniu odvoláva. Ako argumenty uvádza nespravodlivosť voči rodičom, ktorí nemajú kam dať svoje dieťa a túžia po príjemne strávenom večere v spoločnosti. Tí najviac zapálení pre ochranu ľudských práv tieto zákazy dokonca prirovnávajú k vyraďovaniu určitých skupín na okraj spoločnostia považujú ich za výrazný krok späť.
Po svete podniká podobné kroky aj Európa
Výraznejšiu diskusiu v oblasti Európskej únie spustila severonemecká reštaurácia Oma’s Küche (Babičkina kuchyňa, pozn. redakcie), ktorá zakázala deťom do 14 rokov vstup do svojho interiéru aj exteriéru po sedemnástej hodine večer.
Majiteľ Rudolf Markl musel pre svoje rozhodnutie čeliť desiatkam obvinení zo strany aktuálnych aj potenciálnych zákazníkov, ako aj médií. Pre DPA News Agency sa však vyjadril, že o celej veci dostatočne premýšľal a za svojím názorom si stojí.
“Deti ničili obrusy, prevracali poháre s červeným vínom, nahlas kričali a plakali a čo bolo najhoršie, rodičia si ich vôbec nevšímali. Usmiali sa a pokračovali v jedle, akoby sa vôbec nič nedialo,” vysvetľuje Markl.
Finálne rozhodnutie podľa jeho slov prišlo vtedy, keď jeden neuvedomelý tínedžer zničil časť drahého antického zariadenia a jeho rodina to prehliadla bez ospravedlnenia. Zákaz zavedený v jeho reštaurácii sa stretol ako s pochopením, tak aj s odsúdením.
“Naše rozhodnutie nebolo mierené proti deťom, skôr bolo myslené ako výstraha pre rodičov, ktorí nevedia zvládnuť svoje ratolesti.”
Svoj nápad, ktorý aj zrealizoval, neľutuje. Je presvedčený o tom, že dospelí zákazníci sa radi najedia v “oáze mieru”, ako svoj podnik sám pomenoval. Okrem toho vidí fungujúci model aj vo svete. Podobné prípady čisto “dospeláckych” podnikov nájdete napríklad v austrálskom Queenslande, americkom Mooresville či floridskom Tampa Bay. Vďaka tomuto kontroverznému rozhodnutiu sa návštevnosť jeho reštaurácie naviac viditeľne zvýšila.
Taliansko rieši problém diplomatickejšie
Po príklad trochu menej kontroverzného, no najmä diplomatického riešenia nemusíme chodiť ďaleko. Talianska reštaurácia v Padove sa rozhodla motivovať rodičov detí zľavou z celkového účtu.
“Pri dobrom správaní detí je radosť mať ich vo svojom podniku. Preto odrátame z účtov rodičov so slušne sa správajúcimi potomkami 5 % celkovej sumy,” približuje filozofiu svojho podniku majiteľ Antonio Ferrari.
Ako príklad uvádza veľkú skupinu ľudí, konkrétne šiestich dospelých a päť detí, ktorí v jeho podniku strávili celý večer. Deti si podľa jeho slov po večeri ticho kreslili a bez reptania čakali, kým dospelí dopijú víno a porozprávajú sa v príjemnej atmosfére bez ich neustáleho napomínania. Príklad, že k problému sa dá pristupovať aj z opačnej, viac motivačnej stránky.
Prísne delenie – hudba ďalekej budúcnosti?
Podľa odborníkov na vývoj marketingu reštaurácii je dosť možné, že v najbližších rokoch nastane prísnejšia špecifikácia konkrétnych reštauračných zariadení. O pár rokov bude oveľa bežnejšie navštevovať reštaurácie pre rodiny s deťmi, reštaurácie určené čisto pre dospelých či napríklad pre homosexuálne páry.
Vo svete je podobná špecifikácia čoraz bežnejšou, hoci stále veľmi diskutovanou témou. Napriek tomu sa na Slovensku s podobnou problematikou zatiaľ nestretávame. Ako sme spomínali vyššie, takéto delenie môže mať svojich priaznivcov, no rovnako aj nepriateľov.
Veľkou výhodou môžu byť lepšie služby, ktoré dokáže tím reštaurácie prispôsobiť konkrétnej skupine svojich zákazníkov. Napríklad pre reštaurácie pre rodiny s deťmi by boli typické veselšie farby, viac detských stoličiek, hračiek či kútikov. V reštaurácii pre dospelých by tieto prvky celkom absentovali a nepôsobili by rušivým dojmom.
Aký je váš názor na delenie zamerania reštaurácii podľa špecifickej klientely? Privítali by ste podobne orientované podniky aj u nás? Napíšte nám!
Zdroj foto: shutterstock.com, flickr.com, pexels.com
Zdroje: independent.co.uk/life-style, independent.co.uk/news, munchies.vice.com, washingtonpost.com
Autor: Simona Bagová pre Menučka magazín 25.11.2018